Ayahuasca v Amazonii - dokument

Psychoaktivní rostliny jako zázračný lék. Po stopách tradiční amazonské medicíny. Léčebné a rituální užívání magických rostlin, včetně tabáku, rozhovor se šamany...
- Režie: Karolína Alvarez, 2005


 
MAESTRA AYAHUASCA - ukázka ze skvělého dokumentu Viliama Poltikoviče

Zasvěcený pohled šamanů a lékařů na rituální používání tradiční pralesní jihoamerické svátosti, medicíny, zvané též liána smrti. Protože po jejím požití dochází k rozšířeněmé stavu vědomí a lidská bytost má možnost pobývat v prostoru mezi životem a smrtí, komunikovat s duchovními bytosmi, tázat se a dostávat odpovědi, léčit se a čistit na fyzické i duchovní úrovni...


 
Šamanismus a UFO v Amazonii - Viliam Poltikovič,15. 5. 2011

Ufo a mimozemšťané v džungli, prehistorická zvířata i města zaniklých civilizací - je to možné? Osobní zážitky z cest po peruánské Amazonii vypráví režisér duchovních filmů a cestovatel Viliam Poltikovič na Knižním veletrhu v Praze. Natočeno 15. 5. 2011.


 
Otto Placht - malíř amazonské džungle a ayahuascy (dokument)

Amazonie, český malíř, indiánská manželka, prales a ayahuasca. - Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka z roku 1999.
Otto Placht (nar. 1926) je český malíř, který nyní žije a tvoří v Peru na "předměstí" amazonského pralesa u města Pucalpa na horním toku řeky Ucayalí. Oženil se tam s indiánkou Monikou z kmene Šipibó, mají spolu dvě děti a Otto si postavil domek na indiánském území ve vesnici San Francisco. Kromě každodenního boje o přežívání spolu s rodinou v nepohodlí tropické přírody se v jeho obrazech malovaných na moskytiéru především barvivy, vyráběnými z kůry stromů lián a plodů okolních rostlin, objevuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou - ayahuascou.
Film byl natočen na barevný 16 mm materiál a zachycuje především Ottovo pobývání v Peru - rodinný život v indiánské vesnici, tradiční výrobu indiánské keramiky, šamanský rituál přípravy a pití ayahuasky, Plachtovu snahu najít místo a založit v peru uměleckoterapeutické centrum (podařilo se natočit i letecké záběry pralesa z ruské helikoptéry, které dosud používá peruánská armáda), exotické záběry z města Pucalpa, které teprve před 30 lety založili dobrodruhové, kteří rabují prales. Ve filmu uvidíme i způsob Plachtova malířského projevu a uslyšíme směsici jeho názorů o esoterickém plánu Amazonie, o ekologii a jeho evropské tradici.


 
Halucinogenní vize ve filmu BLUEBERRY - ukázka z filmu (2004)

IGOR: Asi filmově nejlépe ztvárněné vize po požití přírodního halucinogenu, co jsem v nějakém filmu viděl. Zde se jedná o posvátný nápoj v podání Apačů - patrně odvar z léčivého kaktusu peyotl (meskalin). Můžeme sledovat hrdinovo odblokování ega, uvědomění si propojení s přírodou a jejími energiemi, a posléze astrální cestování, spatření příčin osobního traumatu i cesty osobní nápravy. A pochopení smyslu prožitých událostí. Mohu potvrdit, že zážitek je vědomím vnímán nikoli jako halucinace, ale jako skutečnost, dokonce skutečnost nadřazená realitě, jako stav vyššího vědomí a chápání, kterým ve skutečnosti asi také opravdu je. Peyotl doslova znamená „zámotek brouka" a je to kaktus, který roste ve Střední Americe. Je nejproslavenějším a nejstarším halucinogenem Ameriky. - V této ukázce jsem vynechal dějovou linii westernu a je zde jen část mladíkova soužití s Indiány a jejich léčba. V závěru filmu se v zobrazených vizích rozplete hrdinovo trauma, což ovšem pochopíte a vychutnáte až při shlédnutí celého filmu. - Jedná se o velice netradiční western a vřele doporučuji vychutnat jako celek.
UPOZORNĚNÍ: V pozdějším věku hraje mladíka Vincent Cassel, takže nenechat se zmást. :-)


 
SANTO DAIME - brazilský dokument o pralesní církvi a ayahuasce

Děkuji Slavomírovi Kytičkovi, za dárek, který pro pro nás připravil, totiž krátký brazilský dokument o Santo Daime. Možná to některým pomůže lépe pochopit tento zvláštní a velmi podivuhodný fenomén - církev, rituál... A možnost nádherného duchovního poznání, které, jak víte, jsem při dvou pobytech v brazilské Amazonii s úžasem zažil. A z něhož čerpám podstatnou část stávajících střípků svého poznání, o které se s vámi někdy pokouším pokorně dělit... Přeju vše dobré ... a přeju nám všem radost, sílu a čistou mysl pro další usilování a žití... :-) Děkuju, Igor


 
JÁ ZPÍVÁM TADY NA ZEMI - píseň Santo Daime (Brazílie, Amazonie)

IGOR: Další z krásných a pro mne JEDNA Z NEJSILNĚJŠÍCH písní, které jsme zpívali v pralese a které, když stoupaly vzhůru, doslova otevíraly nebesa, a také naše srdce. Výsledkem bylo naše pochopení, údiv, radost, úleva a pláč... A velké učení. S radostí se teď s vámi o píseň dělím. Všechny sloky se postupně třikrát opakují, a vše postupně nabírá na rychlosti a intenzitě...
Píseň je opatřena českými titulky. Obrazovou složku tvoří autentické výjevy, kresby a lidé z obřadů Santo Daime, jak jsou dostupné na webu.
V originále se píseň jmenuje Linha do Tucum (Linie Tucuma). TUCUM je jméno amazonského caboclo neboli ducha, duchovní bytosti s velkou energií a znalostí.
Autorem písně je Mestre Irineu Serra, zakladatel církve Santo Daime. Na obrázcích onen vysoký černoch s holí.

POZNÁMKA:
Asi je ještě dobré říci, že se jedná o tzv. „přijaté", neboli zaznamenané písně, kdy melodie a texty přicházejí shůry, jsou zapsány a pak na obřadech zpívány. Energie milosti a lásky, která ji seslala, a konkrétní autorské duchovní bytosti se zpěvem písně aktivují a přicházejí. Je to pro našince neuvěřitelné, že to opravdu funguje a že při těchto obřadech, spojených s pitím posvátného nápoje Daime (ayahuasca) je někdy až tetelivě blízko ona stěna, jež nás odděluje od jemnohmotného světa. Totiž stěna našeho vnímání. A pobýváme v přítomnosti svatých bytostí a energií, které nás pouhou svou přítomností léčí, a dojímají, a aktivují vědomí Lásky v našich srdcích... S velkou úctou a pokorou vzpomínám na posvátné chvíle, které jsem strávil při obřadech Santo Daime, a na inspirace a náhledy, které jsem tam mohl získat...
Ještě dodám, že zpívaná slova jsem opakovaně vnímal jako zároveň práci s kódem, klíčem, který otevírá vyšší oblast Ducha, a díky zpěvu a prožitku vroucí lidské bytosti je kód aktivován a tak spojení s vyššími světy navazováno. Nezbývá než znovu říci, že je to velké tajemství a velké kouzlo, které je ale zároveň odpradávna průvodcem našeho lidského druhu tady na Zemi... Naštěstí... :-)


LINIE TUCUMA

Já zpívám tady na Zemi, o lásce, kterou mi dává Bůh.
Navždy, navždy... Navždy, navždy...

Moje Matka ke mně přichází, dává mi tuto lekci.
Navždy, navždy, navždy budu bratrem.

Opouštím ty, kteří konají zlo, kteří mi nechtějí naslouchat.
Se zatemněnou myslí, kteří nikdy nemohou být šťastní...

To je linie Tucuma, co přináší veškerou věrnost.
Potrestání lhářům, tady v této Pravdě...


A LINHA DO TUCUM

Eu canto aqui na terra
O amor que Deus me dá
Para sempre, para sempre
Para sempre, para sempre

A minha Mãe que vem comigo
Que me deu esta lição
Para sempre, para sempre
Para sempre eu ser irmão

Enxotando os malfazejos
Que não querem me ouvir
Que escurecem o pensamento
E nunca podem ser feliz

Esta é a Linha do Tucum
Que traz toda lealdade
Castigando os mentirosos
Aqui dentro desta verdade


 
MŮJ OTČE, ŽÁDÁM, ABYS MĚ VYSLYŠEL - píseň Santo Daime (Brazílie, Amazonie)

GOR: Jedna z mých nejoblíbenějších písní-modliteb, které jsem poznal při cestách do Amazonie a zpěvech a modleních v podivuhodné církvi Santo Daime. - PEÇO QUE VÓS ME OUÇA. Na textu téhle písně si cením zejména oné pasáže, kde s hlubokou moudrostí textu zpíváme „Otče, odpusť tak, jak se hodí Tobě..." - Vnímám to takto: Otče, prosím, zbav nás zlého a odpusť nám naše viny a promiň mi ty mé karmické dluhy, které mi prominout můžeš, a ponech mi ty, jejicž splacení je důležité pro mé pochopení, pro můj růst, pro můj vývoj. Prosím tě tedy o milost, ale její vykonání nechávám na tobě a tvé moudrosti... - Toto mne při zpěvech opakovaně dojímalo a stále dojímá. Tuto píseň mám jako jednu z nejmilovanějších... Asi je ještě dobré říci, že se jedná o tzv. „přijaté", neboli zaznamenané písně, kdy melodie a texty přicházejí shůry, jsou zapsány a pak na obřadech zpívány. Energie milosti a lásky, která ji seslala, a konkrétní autorské duchovní bytosti se zpěvem písně aktivují a přicházejí. Je to pro našince neuvěřitelné, že to opravdu funguje a že při těchto obřadech, spojených s pitím posvátného nápoje Daime (ayahuasca) je někdy až tetelivě blízko ona stěna, jež nás odděluje od jemnohmotného světa. Totiž stěna našeho vnímání. A pobýváme v přítomnosti svatých bytostí a energií, které nás pouhou svou přítomností léčí, a dojímají, a aktivují vědomí Lásky v našich srdcích... S velkou úctou a pokorou vzpomínám na posvátné chvíle, které jsem strávil při obřadech Santo Daime, a na inspirace a náhledy, které jsem tam mohl získat...
Ještě dodám, že zpívaná slova jsem opakovaně vnímal jako zároveň práci s kódem, klíčem, který otevírá vyšší oblast Ducha, a díky zpěvu a prožitku vroucí lidské bytosti je kód aktivován a tak spojení s vyššími světy navazováno. Nezbývá než znovu říci, že je to velké tajemství a velké kouzlo, které je ale zároveň odpradávna průvodcem našeho lidského druhu tady na Zemi... Naštěstí... :-)
O smyslu této písně, a také o významu „žádám tě, abys nám odpustil, tak, jak jsi odpustil v Betlémě" více hovořím teď na posledním povídání v Liberci... Děkuju. - Děkuju Petro, že sis o píseň řekla. S radostí ji sem vkládám.

ŽÁDÁM, ABYS MNE VYSLYŠEL

Můj Otče, žádám, abys mne vyslyšel.
Abych mohl žádat o odpuštění.
Nežádám jen pro sebe. Ale pro sebe a své bližní.

Můj Otče, když mi odpouštíš. Odpusť nám, jak vyhovuje Tobě.
Žádám Tě, abys nám odpustil. Tak jak jsi odpustil v Betlémě.

Loď, která se plaví po moři, plaví se i v mém srdci...
Ten kdo křtí zde, křtil na řece Jordán...

PEÇO QUE VÓS ME OUÇA
Meu Pai peço que Vós me ouça
Para eu pedir o perdăo
Eu peço năo só para mim
Para mim e os meus irmăos
Meu Pai quando for perdoar
Perdoa como lhe convém
Eu peço que vós nos perdoe
Como perdoou em Belém
A barca que corre no mar
Corre no meu coraçăo
Aquele que aqui batiza
Batizou no rio de Jordăo

www.daime.org
www.santodaime.org


 
JSEM SLUNEČNÍ ZÁŘ a ŹIJU V LESE - dvojpíseň Santo Daime (Brazílie, Amazonie)

IGOR: A do třetice k lepšímu pochopení doktríny Santo Daime. Vyznávají ji nejen Brazilci, ale i lidé různě po světě. Tady je ukázka z reálného provedení, z jednoho z mnoha míst v Amazonii, kde doktrína SD žije a prosperuje. Dnes už legálně, s vědomím brazilských úřadů, které církev zkoumaly a vyhodnotily jako prospěšnou a sociálně pozitivní a obrozující. Následně proběhla legalizace v některých dalších zemích světa. - V této dvojpísni se vyzdvihuje prostý lidský život spojený s přírodou a krása základních učení, které prales dává. Zároveň vidíme radost zpívajících a jejich napojení Vzhůru. Přítomnost dětí v náručích milujících matek i otců, to byl jeden z argumentů, který mne zbavil strachu při první amazonské seanci, strachu z prvého napití. Pochopil jsem, že tohle opravdu škodlivé není... :-) V tomto krásném videu je také dobře patrné, že Santo Daime učí lidi především být Lidmi, uvědomovat si sebe sama a svou POZICI VTĚLENÉ DUŠE V ILUZORNÍM HMOTNÉM SVĚTĚ. A připomínat si neustálé napojení na síly a energie přírody a duchovního světa. - Jinými slovy to, co bychom si měli připomínat všichni, všude a neustále. A protože jsme na to zapomněli a odděllili se od toho, vzniká naše „bolest moderního člověka". Však my se ale rozpomeneme! :-) A už se rozpomínáme...

JSEM SLUNEČNÍ ZÁŘ

Jsem sluneční zář, já jsem světlem luny.
Dávám záři hvězdám, protože mne doprovázejí.

Jsem září moře, přebývám ve větru.
Zářím v lese, protože jsem s ním provázán.


ŹIJU V LESE

Žiju v lese, učím se léčit sebe sama.
Zvu své bližní, pojďme o sebe pečovat.

Jdu do bitvy, trpím, ale jsem šťasten.
V ní se učím, co dosud neznám.
Nebudu podvádět, přišel jsem a řeknu:
Kdo chce složit zkoušky, musí začít od ABC.

Zpytovat svědomí už v první lekci.
Mít pevnost a lásku. A milovat své bližní...
To říkám, neboť vím, neboť zkoumám.

Je čas očisty, mého Pána Svatého Jana Křtitele.
Všichni dávají pozor, počátek příběhu pochází od řeky Jordán!


 
Ten správný most - do ráje a do Juruá, Amazonia, Brazil

Chůze přes most v amazonské vesnici Juruá, s láskou zaznamenal Igor Chaun, Amazonia, Brazil, srpen 2009.


 
DOU VIVA A TODOS SANTOS (Vzdávám hold všem Svatým) - zpěv Santo Daime

Zpívání v amazonském pralese při rituálu Santo Daime. S láskou s láskou se účastnil a zaznamenal Igor. - Amazonia, Brazil, srpen 2009.

Vzdávám hold všem Svatým
Vzdávám hold naší oslavě
Buď pochválen Bůh
Ve všem, v čem se projevuje

Pochválený je tento den
Pochválený je den zesnulých
Protože existuje jeden den
Den předurčený

Den předurčený
Naším pánem Bohem
Kdy se světlo našeho života
Navrátí do jeho království

Jsem synem pravdy
A šířím toto světlo
Nyní říkám všem
Ježíš je ten, kdo mě projasňuje

Prosím o sílu všechny bytosti
Mého Otce prosím o Útěchu
Pro každého bratra
Prostřednictvím jeho úsilí

Cesta je otevřená
Pro toho, kdo je pozorný
Ale pro toho, kdo se posmívá
Existuje pouze temnota

Dávám hodnotu tomuto světlu
Této všemohoucí záři

Hledám ochranu v této síle
U Vševědoucího krále
Přikryj mě svým pláštěm
Všudypřítomný Pane Bože


 
DIMENSÃO ESPIRITUAL (Duchovní rozměr) - zpěv Santo Daime

Zpívání v amazonském pralese při rituálu Santo Daime. S láskou se účastnil a zaznamenal Igor. - Amazonia, Brazil, srpen 2009.

DUCHOVNÍ ROZMĚR

Miluji Boha na výšinách
V duchovním rozměru

Miluji svoji matku v nebi
Na zemi a v astrálu

Miluji svatou hvězdu Slunce.
S vaším světlem je dobré žít

Ctím světlo měsíčné noci Matky
A vidím je díky ní

Hvězdy jsou tak malé
Vznášejí se na obloze

Pevnost v srdci mého Otce
A pevnost v myšlenkách

Prostupuji přírodou
V její nekonečnosti

Žádám o útěchu mého Otce
Mého Pána Juramidam