Igor Chaun ve VŠECHNOPÁRTY u Karla Šípa

Povídání na téma recese. A vzpomínka na tátu Františka Chauna, recesistu, malíče a hudebního skladatele. A taky trochu o ženách a hledání lásky... :-)


Igor Chaun - beseda v kavárně Obratník s Monikou Zaťkovou

S humorem o dětství, škole, alkoholu, ženách i filmu. Beseda z pražské literární poetické kavárny Obratník v únoru 2007.
OMLUVA za technická data v obraze. Jiný záznam besedy se bohužel nezachoval.


IGOR CHAUN: Krása BUDDHOVA UČENÍ a SÍLA PIVA!

Igor Chaun v Buddha parku, v Laosu, 2011. Spontánní video, natočené při návštěvě nádherného parku plného Buddhových soch v Laosu, poblíž hlavního města Vientiane.


Překvapení v Chrámu Božího Hrobu - Jeruzalém

Malé humorné překvapení u Svatého místa v Jeruzalémě, které nás tam čekalo při podzimní cestě 2011. - Kámen pomazání, na který dle tradice bylo položeno Kristovo tělo po sejmutí z kříže - a jedna nečekaná souvislost. Připomenutí „posvátného", jakož i tolik kýžený HUMOR a ODLEHČENÍ...


PŘES KLAVÍR JÁ JSEM MACHR! (Igor a Ruda preludují v Soulu)

Když jsme spatřili v hotelové hale v jihokorejském Soulu opuštěné KOUZELNÉ PIANO, začaly se dít věci...! - První, avšak závažná, ukázka z především spirituální cesty Lucky, Rudy a Igora po Asii v březnu 2011. ...


Jak osvobodit ptáčka - starý buddhistický zvyk (Laos, jaro 2011)
Igor Chaun a Ruda Špaček, režisér a kněz, si v humorném videu z cesty po Asii napravují karmu, s pomocí starého buddhistického zvyku. A Lucka to krásně natočila!!! :-)

Ruda a Kung Fu - Soul (Jižní Korea, jaro 2011)

Humorně poetické video z cesty Igora Chauna a jeho přátel Lucky a Rudy po Asii na jaře 2011.
Video popisuje Rudův úděl být vtažen do každého „kulturního programu" v Asii, kterého se účastní, protože v očích Asiatů zosobňuje představu „velkého bílého muže". ...

IGOR: Když mi o tom Ruda dopředu vyprávěl, nevěřil jsem mu! Ale volba v hledišti padla neomylně na něj. Jednalo se o skvělé představení karatistického a kung-fu umění místních šampiónů v divadelní podobě. Ale jak se ukázalo, na Rudu samozřejmě neměli...! :-)


Hledači zázračného kamene - 1. díl, režie: Igor Chaun

Laskavá parodie dobrodružných a duchovních cestopisů. Výprava českých hledačů drahých kamenů na Srí Lance, vedená sympatickým guruem, zažívá "neuvěřitelná dobrodružství". Při prvém a jediném uvedení v České televizi v roce 1996 nebylo náležitě zdůrazněno, že se jedná o mystifikaci a parodii, a diváky bylo vše bráno zcela vážně. Což ne všem účastníkům filmu bylo příjemné. I proto zde dvoudílný filmeček uvádím, aby se opět zdůraznilo, že zažívané útrapy byly smyšlené a o zdraví cestovatelů se nemusíte bát, stejně jako "bojechtivých" buddhistických mnichů, zákeřné infekce nebo domorodé ženy kanibalky... :-) Dokument byl natočen ve spolupráci s tehdejší cestovní kanceláří Mandala léčitele a šamana Milana Calábka .


Hledači zázračného kamene -- 2. díl, režie: Igor Chaun

Laskavá parodie dobrodružných a duchovních cestopisů.


Karel Gott v Lucerně - trochu jinak!

Neodolám a opráším z archivu materiál s milým Karlem, natočený v prázdné pražské Lucerně pro dokument „ÚŽASNÝ ROKENROL V ČECHÁCH" v roce 2002. - Srdce tvůrce vždy pláče, alespoň to mé, když musí ve střižně krátit. A já musel z tohoto Karla moc krátit! Mladí rokenroláci si pak sice stěžovali, proč jsem dal Božskému v konečném sestřihu tolik prostoru, a ne více jejich kapelám, které se do hlavních médií jinak nedostanou! ... ale já měl pocit, že i tak bylo v rokenrolovém filmu Karla málo. A tak to teď konečně vynahrazuji sobě i vám a tady to je! ... Pokládám ten rozhovor za fascinující -- v mnoha ohledech!!!  A omlouvám se za TIME CODE v obrazu, jiný záznam nemám. ... Váš (a Karlův!) Igor...


Igor Chaun proráží prstem střešní tašku!

Dramatické karate záběry z Kulturního domu Eden v pražských Vršovicích! Nostalgické ohlédnutí za rokem 1984, kdy jsme se jako mladíčci scházeli „na dýze" (diskotéce) tančili, balili a předváděli milovaný karate um. Kamarádi Zdeněk, Richard a Jarda samozřejmě uměli více, ale ninja bratrstvo jsme byli nerozborné! - Můj patrně první pokus o režii - a rovnou karate film! - A v následném koncertu vystoupí Darinka Rolincová, Peter Nagy, Michael Jackson a další začínající stars 80. let! - Neuvěřitelné! :-)


Igor Chaun a Rychlé pípy, Praha 1980

IGOR: Zlobili jsme. Módně to nebyl ani punk, ani hippies, spíše co šatníky rodičů a bazary daly. Ale užívali jsme si to. Šlo o to revoltovat, projevit odlišnost, provokovat komunistu a v šedé soc-realitě ukázat lidem, že MY jsme SVOBODNÍ! Vyrazili jsme do centra Prahy a zlobili. Pak jsme šli většinou na pivo a nazývali jsme proto svou partu Rychlé pípy. Já jsem ten v klobouku, bílejch gatích a saku.


Igor s maminkou tančí na Elvise Presleyho na Hod Boží vánoční 1999

Typický rodinný výjev s nezapomenutelnou naší mámou, neopakovatelnou „paní Evou Chaunovou"... (4.7.1927 - 4.4. 2008). Ach jo... :-)
IGOR: My se většinou na Štědrý večer pohádali, nebo se dlouho vařilo, nebo se zaseklo u TV, prostě jsme si většinou „dary" nestihli nadělit a dávali si je až 25. 12. po ránu. Nejinak tomu bylo i v prosinci 1999. Sešli jsme se u mne i se sestrou Helgou, sjeli se ze tří bytů, a pod matčinou taktovkou si nadělovali poněkud vyšinuté dary. Máma byla totiž schopná vzít i rozbitou hokejovou přilbu od popelnice, když ji tam našla, zabalit ji a „dát mi pod stromeček", že prý by se mohla hodit. Coby „luxusní neobvyklé dary" s sebou ze Zahradního Města vozila předpotopní kabáty, svetry, boty, kabelky pro Helgu, ale myslela to úplně vážně - ona byla strašně šetrná a nedokázala nic vyhodit. Byla to legrace, navíc tragikomicky kombinovaná s její nedoslýchavostí. - Toto je z natočeného videa pouze krotký úvod při poslechu Elvise, láskou k němuž jsem mámu nakazil... Končím ukázku ve chvíli, kdy si začínáme „dávat dary". :-) Někdy možná budu mít odvahu dát sem tohle video celé...


TŘI OD MOŘE - Igor Chaun a Eva Jeníčková v dětském filmu, 1978

Příběh tří pionýrů z Prahy, ztracených v Bulharsku u moře, neboli klenot dětského filmu předlistopadové éry!  - Film byl natočen režisérem Jaromírem Borkem ke 30. výročí vzniku Pionýrské organizace a dal by se taktéž vyjádřit mottem: „Jít se vykoupat, nebo mazat domů?!"

Hrají: IGOR CHAUN, pozdější horník a režisér, a EVA JENÍČKOVÁ, pozdější sexsymbol a „Vendulka Utěšitelka" z Básníků...

IGOR: Takže i já mám škraloup. :-) Navíc jsem kvůli tomuto filmu skončil na šachtě, protože jsem končil devítiletku, na konzervatoř mě nevzali, a já tak moc chtěl jet točit, když už jsem ten konkurs vyhrál. Ale produkce řekla: „Ne, pokud nebudeš někde uchycenej! Máme socialismus a dát ti roli jen tak, bez svolení nějaké organizace, by znamenalo VYKOŘISŤOVÁNÍ DÍTĚTE! Jediní, kdo mi to povolili, bylo hornické učiliště s čtyřletým oborem důlního elektromechanika. Takže ze štábu, kde se maskéři starali o každý pupenec v mé pubertální tváři (nebylo jich mnoho - pupenců), jsem po natáčení skončil na učilišti na šachtě v Libušíně u Kladna. A pěkně čtyři roky odfáral! A odtud pak posléze zase na FAMU! Divila se docentka Libuška Pospíšilová, že proč nemám ty správné hornické příběhy. Ale já psal raději horory. :-)


portrét Igora Chauna od přátel na Facebooku :-)


Pavel Liška jako Hliník - Pošta pro tebe, SILVESTR 2007

Zdeněk Srstka hledá spolužáka, ale Hliník se odstěhoval do Humpolce! -- Silvestrovská parodie zábavné reality show Ester Janečkové. Režie: Igor Chaun