S IDOU ZA ZRCADLEM - dokument o Idě Kelarové, 1999

Dojemný i naturalistický film o pěveckém kursu Idy Kelarové v její Mezinárodní škole lidského hlasu. Kelarová se neomezuje na pouhou výuku zpěvu, ale pomocí práce s duší a tělem otevírá skryté bloky svých žáků, učí je lásce a doslova probouzí jejich hlas... Zvláštností výuky je, že Ida Kelarová vyučuje zpěv pomocí ROMSKÉ HUDBY a písní. Jedná se o vlastní a místy drastickou techniku výuky, ke které došla jako samouk za léta své práce v tuzemsku i zahraničí. Jejími kursy prošly za posledních dvacet let tisíce žáků z mnoha zemí světa. S Idou ve filmu spolupracuje manžel Desiderius „Dežo" Dužda, sestra Regina a Vilo Dočolomanský, nynější uznávaný divadelní režisér.

IGOR: Tohoto svého dokumentu si cením, protože je to čistě pokorný záznam neuvěřitelných výjevů z Idina kursu. Jindy jako dokumentarista napovídám divákovi, co si má myslet, jak si sled obrazů vykládat, je to mým přiznaným záměrem. Tady jsem poctivě a dokumentaristicky čistě pouze sloužil, spolu s kamarádem pomocníkem a spolurežisérem, milým Filipem Menzelem. Někdy jsme za kamerou brečeli tak, že jsme jen odstřikovali slzy a snažili se, aby byl alespoň obraz ostrý...


1/2 Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka, rokenrolového krále - díl 1: ŽIVOT

Režie: Igor Chaun. - Hudební dokument o legendě českého rokenrolu, zpěvákovi Miki Volkovi, jehož hvězda v 60. létech jasně zazářila, aby pak následoval zpěvákův pomalý a hluboký pád. ... Dokument se začal natáčet v srpnu roku 1996, v den zpěvákova pohřbu, a kromě archivních materiálů obsahuje také jedinečné amatérské záběry z konce zpěvákova života, pořízené jeho mladými přáteli, zejména Filipem Menzelem. Část prvá má podtitul - ŽIVOT, část druhá - SMRT.


2/2 Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka, rokenrolového krále - díl 2: SMRT

Režie: Igor Chaun. - Hudební dokument o legendě českého rokenrolu, zpěvákovi Miki Volkovi, jehož hvězda v 60. létech jasně zazářila, aby pak následoval zpěvákův pomalý a hluboký pád... Část prvá má podtitul - ŽIVOT, část druhá - SMRT.


Úžasný rokenrol v Čechách aneb Jeď, Honzo, jeď! (Go, Johnny, Go!)

Režie: Igor Chaun. - Hudební dokument o jedinečnosti naší rokenrolové scény! Proměny doby na pozadí rokenrolové hudby! Film nahlíží na dějiny Česka s humorem a pomocí rokenrolových událostí -- a především českých rokenroláků ... Jedni jsou slavní a druzí ne... Zatrpkli rokenroloví bardi, kteří se na dlouhá desetiletí uzamkli do malých klubů, na přátelské večírky a hospodské tancovačky, na gymnaziální plesy? A kteří rokenrolu obětovali vše? ... Anebo snad zatrpkli ti, kteří opustili rokenrol a proslavili se, jak sami říkají, zpěvem sraček? Jak je to s jejich rokenrolovou radostí dnes?
A co si o tom myslí Karel Gott? Zazpívá nám Trezor v prázdné Lucerně? A co si o tom myslí paní Na Můstku? Umí Karel Zich třást nohou jako Elvis Presley? Proč zůstaly po Šakalích letech natřené ploty na garážích v Dejvicích? A kdo je tajemný pan Halas, který zpívá v hospodě Na Slamníku?


24h s Karlem Gottem, režie: Igor Chaun

Den strávený s Mistrem, povídání o ženách, lásce a koncert v Liberci. Přátelské, humorné i místy dojemné setkání. Z cyklu natáčeného a moderovaného Igorem Chaunem pro televizi Z1.


24h s Idou Kelarovou, režie: Igor Chaun

Z cyklu natáčeného a moderovaného Igorem Chaunem pro televizi Z1. Na návštěvě za Idou, jejím manželem Dežem, přáteli a studenty na jejich kurzu o cigánském zpěvu, tanci, radosti a umění života.


Jamaica, Do You Remember?

Hudební cestopis z čarovné kolébky reggae. Dokument pracuje pouze s náladou a atmosférou podivuhodného ostrova a jeho černých obyvatel a je prostoupen písněmi reggae. O lásce nám zpívá mladý rastaman - prodejce zeleniny, a s volnomyšlenkářskou manželskou dvojicí oslavíme v marihuanovém dýmu jejich dozajista diamantovou svavbu. Navštívíme místní školu, ale i kostel s náboženskými zpěvy - a místní taneční zábavu, kde nad krásou a chováním místních dívek oči přecházejí... Dokument vznikl spolu s natáčením videoklipu zpěvačky a herečky Báry Hrzánové. - Dokument se připravuje ve verzi s českými překladovými titulky pro anglicky mluvené pasáže.

 


ČOKOLÁDA - klip Báry Hrzánové na Jamaice, režie: Igor Chaun

Půvabná píseň Báry Hrzánové a klip natočený při naší cestě po Jamaice v roce 2004, s inspirací moře, slunce, reggae a kultury místních rastafariánů... A Bářina skvělého humoru. :-) - Režie: Igor Chaun, kamera: Antonín Chundela, produkce: Renáta Králová, C) 2004


OPERACE HOKEJDO - hokejová opera Nagano

Humorný dokument o nastudování hokejové opery Nagano o vítězství českých "zlatých hochů" na olympiádě v Naganu 1998 - a to rovnou v Národním divadlev Praze!
ÚČINKUJÍ: Jaroslav Dušek, Ondřej Havelka, Martin Smolka, Václav Havel, Jaromír Jágr, Jan Hřebejk, Jiří Růžička, Jiří Nekvasil, Zdeněk Harvánek a sólisté a sbor opery a baletu ND.

POPISKA: Hokej v opeře? - Vtip? Nesmysl? Provokace? Takové byly prvé reakce odborné i laické veřejnosti na úmysl uvést na scéně Stavovského divadla hokejovou operu. Ale šéf opery Jiří Nekvasil a ředitel Národního divadla Daniel Dvořák toto dílo opravdu objednali - u Martina Smolky (autor hudby) a Jaroslava Duška (libreto). Ti si za antihrdinu opery vybrali smolaře brankáře Hniličku, který si v Naganu ani jednou nezachytal a ještě mu omylem nepředali medaili. - Režie se ujal Ondřej Havelka a k nevíře samotných umělců ND se začalo zkoušet. Tehdy se přidal štáb Igora Chauna a začal celý maratón zkoušek zaznamenávat, částečně ve spolupráci s Jakubem Sommerem. - Symbolickým koncem natáčení je triumfální premiéra, která se stala nejočekávanější operní událostí sezóny. Tvůrci zahltili diváky nejen vtipem, ale i nevídaným gejzírem nápadů a pohybových kreací. ... Premiéra opery Nagano se konala 8. 4. 2004 ve Stavovském divadle.


Česká filharmonie je také člověk

Hudební dokument Igora Chauna o stodesáté sezóně ČF z roku 2006. ... Neobvyklá zakázka od ČF zněla: natočit dokument, který bude lidský a představí filharmoniky jako sumu živých bytostí z masa a kostí, a nikoli jen jako součást vznešené a nedostupné instituce. Při příležitosti 110-tiletého výročí Filharmonie strávil tým dokumentaristů jednu sezonu vedle filharmoniků a zachycuje nejdůležitější akce sezóny: slavnostní koncert ke 110-ti letům orchestru, pořádaný v Rudolfinu 4. ledna 2006 ve spolupráci s Akademií věd ČR, zahájení Pražského jara dne 11. května 2006, kdy dirigent Zdeněk Mácal uvedl jako program věrnou repliku prvního zahajovacího koncertu z roku 1946, nebo závěrečný koncert sezóny, kdy ČF hostila v červnu 2006 mladé talenty. - Samostatnou úvodní kapitolu tvoří cesta Filharmoniků do Japonska v listopadu 2005. Dokument členy orchestru ani jejich práci nijak neidealizuje a divákovi částečně humorným způsobem zprostředkovává pohled do jejich života, který je až překvapivě fyzicky namáhavý a se svým neúprosným programem srovnatelný s těžkou fyzickou prací. - Dokument byl uveden v premiéře na ČT2 v sobotu 25. 11 2006 od 21 hodin.


Miloš Bok: MISSA SOLEMNIS - režie: Igor Chaun, 1990

Hudební dokument o provedení SLAVNOSTNÍ MŠE mladého autora a dirigenta Miloše Boka v plzeňském chrámu sv.Bartoloměje. Dokument byl natočen v poloamatérských podmínkách v září 1989 a teprve po roce dokončen v Československé televizi. Uveden byl v únoru 1991. - Snímek získal cenu Českého literárního fondu za rok 1991.
IGOR: Miloš Bok je velký svéráz. Už jako mladíček fascinoval okolí i pedagogy na konzervatoři i později na Hudební akademii svými zdánlivě velikášskými projekty. Inspirován Dvořákem a dalšími velkými vzory v oblasti duchovní vážné hudby, skládal svá díla ku poctě Boha, a to již před Listopadem 1989. A dokonce je prováděl, sotva 18-tiletý, v pompézních nastudováních, s pomocí spolužáků a mladých přátel, po kostelech a různých místech vlasti české...
Ve velmi improvizovaných technických podmínkách jsme zachytili tento koncert v Plzni, a posléze v ČsT dokončili. - Vkládám ho teď jako dokument doby, ale i jako připomínku velkého díla a usilování neobyčejného člověka a hudebníka Miloše Boka. - Mimochodem, jako hosta jsem ho měl v pořadu Eliadova knihovna, který je ke zhlédnutí rovněž na YT.