Igor Chaun
režisér, scenárista, duchovní hledač a nalézač :-)
Igor Chaun působí jako režisér audiovizuálních děl, od DOKUMENTU přes HRANOU REŽII po REKLAMU. Jeho díla budí pozornost především nevšední atmosférou, silou dramatického sdělení a zvláštním porozuměním pro lidské slabosti, které nahlíží s groteskní nadsázkou, ale i s humorem a vlídnou laskavostí…
BIOGRAFICKÉ ÚDAJE A PRÁCE
Narodil se v Praze jako syn Evy Chaunové a hudebního skladatele a malíře Františka Chauna. Příležitostně působil jako dětský herec (Tři od moře). Po nepřijetí na pražskou konzervatoř, obor herectví, vyučil se, pracoval a získal maturitu jako horník na dole Klement Gottwald na Kladně.
V 80. letech působil čtyři roky ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent režie, kde se podílel se na celovečerních filmech a seriálech včetně mezinárodních koprodukcí režisérů Karla Steklého, Karla Smyczka, Antonína Moskalyka, Edouarda Molinara nebo Jesuse Garcii de Duenas.
V roce 1987 se dostává na pražskou Filmovou akademii, katedru scenáristiky a dramaturgie.
V polovině studií přichází protikomunistická sametová revoluce, Chaun se aktivně zapojuje a stává se tiskovým mluvčím Studentského stávkového výboru.
Už v průběhu studia natáčí hrané a dokumentární filmy, za které získává různá ocenění. Počátkem 90. let šokuje televizní diváky svými Velmi uvěřitelnými příběhy, cyklem hraných hororů podle vlastních námětů, zejména povídkami Sousto, Siláci nebo Štědrý večer paní Hůlové.
Politickému tématu se věnuje ve čtyřdílné Léčbě Klausem z roku 1991, zobrazující touhu československé společnosti po ekonomické a myšlenkové proměně.
Černý humor uplatňuje jako spoluautor a režisér satirického televizního cyklu Česká soda.
Ve dvoudílném dokumentu Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka, rokenrolového krále skládá hold nešťastné hvězdě české pop music 60. let. V té době ho už diváci i kritika vnímají jako originálního českého tvůrce, schopného pracovat v různých žánrech a přitom vždy se svým vlastním rukopisem.
Ve druhé polovině 90. let se Igor Chaun zabývá východními filozofiemi a točí především cestopisné a mystické dokumenty ze cest po Asii. Postupně tak vznikl dvoudílný Skutečný svět? z roku 1996 (Thajsko, Srí Lanka), Tibet, dalajláma, poselství (1998) a především tříhodinová Cesta do Indie z roku 1999, ve které Chaun mapuje lidskou potřebu duchovního hledání i své setkání s tibetským dalajlámou a americkým hercem Richardem Gerem. Tento film se setkal s mimořádným diváckým ohlasem.
Chaun vydal dva díly kontroverzní knihy Deník aneb Smrt režiséra, osobních zápisků z počátku 90. let, popisujících nezvykle otevřeně jeho životní i duchovní usilování. Dále vydal sbírku povídek Večeře u mahárádži.
Po roce 2000 pokračuje v režijní práci v oblasti dokumentu i hrané tvorby. (Hrané filmy pro ČT Červená karta, Malé velké gatě, Šťastní sebevrazi, hudební dokumenty Operace Hokejdo, Úžasný rokenrol v Čechách nebo Česká filharmonie je také člověk.)
Igor Chaun natočil více než ŠEDESÁT různých hraných a dokumentárních filmů. Pracuje pro soukromé producenty i pro Českou televizi, kde režíroval hrané povídky pro cyklus Trapasy nebo zábavní talkshow Pošta pro tebe. V roce 2008 se podílel jako tvůrce dokumentů a jako moderátor pořadu 18 minut Igora Chauna na rozjezdu zpravodajské televize Z1. - Ke 20. výročí Listopadu 1989 natočil pro ČT dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil. V roce 2012 uvádí dokument o módní návrhářce a originální ženě Blanka Matragi - zrození pohádky.
Igor Chaun se od 90. let věnuje buddhismu a východním filozofiím. V roce 2001 absolvoval první cestu do brazilské Amazonie, kde se seznámil s rituály, zpěvy, modlitbami a duchovností křesťanské pralesní církve Santo Daime. Tato zkušenost pro něj byla novým impulsem a inspirací na osobní i tvůrčí cestě. V roce 2011 založil spolek Goscha a internetovou GoschaTV1, kde jeho dokumenty, videa a filmy s duchovní tématikou zhlédlo na Youtube přes 40 milionů diváků. O své poznání a životní cestu se průběžně dělí pomocí natáčených dokumentů, besed a osobních setkání.
V roce 2017 má premiéru na 52. MFF v Karlových Varech jeho dokument NEPŘESADITELNÝ o ikonické postavě časopisu Reflex, novináři Jiřím. X. Doležalovi.
Igor Chaun kromě práce ve spolu Goscha i nadále pracuje jako profesionální režisér audiovizuálních děl.
Kontakt
GOSCHA spolekPukšice 16
Uhelná Příbram
582 82 Golčův Jeníkov
IČO: 22769056
DIČ: CZ22769056
Igor Chaun
Ivana Vitáková
Dana Talácková
David Borůvka
goschatv.info@gmail.com
Navštivte náš
video kanál
Gosch aTV1
Přes 2 200 videí!
124 tisíc odběratelů!
61 milionů zhlédnutí!
Děkujeme, že přicházíte
nabrat inspiraci a posilu!